Sep27

Profilaktyka dentystyczna na co dzień

Aby jak najdłużej utrzymać zęby w idealnym stanie, należy o nie właściwie dbać. Klucz do sukcesu stanowią zabiegi profilaktyczne, regularne wizyty u stomatologa i rezygnacja z nałogów. Co jeszcze trzeba zrobić, żeby cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata?

  1. Utrzymuj prawidłową higienę jamy ustnej. Po każdym posiłku dokładnie szczotkuj zęby miękką szczoteczką, używając do tego pasty z fluorem. Czyść także przestrzenie między nimi nicią dentystyczną, a jamę ustną płucz płynem antybakteryjnym. Jeśli po jedzeniu nie masz możliwości umycia zębów, przynajmniej przepłucz usta wodą.

  2. Wyeliminuj lub ogranicz spożycie cukrów i węglowodanów, bo to one są głównym sprawcą próchnicy. Nie podjadaj słodyczy, a jeżeli już się na nie skusisz, po zjedzeniu ich umyj lub wypłucz zęby.

  3. Po wypiciu napojów zawierających kwasy np. wino, soki lub zjedzeniu owoców przepłucz jamę ustną wodą i umyj zęby. W ten sposób zapobiegniesz namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za uszkodzenia zębów.

  4. Zmniejsz ilość wypijanej kawy i herbaty, które powodują powstawanie osadu oraz nieestetycznych przebarwień. To samo dotyczy nikotyny, więc rzuć palenie.

  5. Nie rozgryzaj orzechów, unikaj obgryzania paznokci, ołówków, a podczas uprawiania sportów zakładaj na zęby ochraniacze. Dzięki temu ryzyko pęknięcia szkliwa, ukruszenia zęba lub jego złamania będzie znikome.

  6. Znajdź dobrego dentystę i dwa razy do roku umawiaj się do niego na wizyty kontrolne, by ocenić stan zębów i wykryć ubytki do uzupełnienia.

  7. Regularnie usuwaj kamień nazębny powodujący próchnicę. Wykonuj też polerowanie i lakierowanie. W ten sposób wzmocnisz nie tylko zęby, ale i dziąsła.

  8. Mocne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi (bruksizm) osłabia szkliwo, zatem spróbuj wyeliminować problem. Dobry dentysta dobierze optymalną metodę leczenia, np. zaordynuje noszenie specjalnej nakładki (szyna, którą zakłada się na czas snu) lub wyrówna zgryz.