Sep25

Pierwsza wizyta u dentysty – kiedy i jak oswoić dziecko z gabinetem?

Kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą kontrolę stanu uzębienia? - to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Sporo z nich zwleka z nią najdłużej, jak się da, niektórzy nawet uważa ją za zbędną. Tymczasem lepiej zawczasu oswajać pociechę z gabinetem stomatologicznym i pokazywać, że leczenia zębów nie należy traktować jako zło konieczne. Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę u dentysty i jak przygotować do niej malucha?

Kiedy po raz pierwszy do dentysty?

Zaleca się odwiedzić dentystę, gdy dziecko ukończy rok lub dwa, a już bezwzględnie jeśli ma 3-4 lata. Podczas pierwszej wizyty stomatolog oceni prawidłowość położenia zębów i sprawdzi, czy nie występują wady zgryzu. Oprócz tego podejmie diagnostykę w kierunku zmian próchnicowych. Przy pomocy lasera skontroluje, czy istnieją miejsca objęte zmianami chorobowymi, a w przypadku ich stwierdzenia zarekomenduje ozonowanie. Zęby mleczne, tak samo jak stałe, wymagają leczenia, nie można więc bagatelizować żadnych niepokojących zmian. Dlatego w razie potrzeby dentysta wypełni ubytki. Ponadto wykona zabiegi profilaktyczne wzmacniające szkliwo i obniżające podatność uzębienia na próchnicę, czyli fluoryzację i lakowanie.

Pamiętaj, że dziecko powinno odwiedzać dentystę regularnie np. co 3-6 miesięcy i utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej. O zęby i dziąsła najlepiej dbać od maleńkości, toteż niemowlakowi należy codziennie czyścić dziąsła nałożonym na palec czyścikiem lub gazikiem, a gdy pojawią się zęby, wyrobić w nim nawyk ich codziennego mycia. Wspólnie wybierzcie szczoteczkę dostosowaną do jego wieku i pastę z fluorem. Pokaż maluchowi, jak myć zęby i pilnuj, żeby robił to po każdym posiłku, a już zwłaszcza po kolacji.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Przede wszystkim nie strasz malucha i nie wzbudzaj w nim negatywnych emocji. Niech wizyta u stomatologa nie kojarzy mu się z czymś bolesnym. Wytłumacz, po co do niego idziecie i opisz, jak będzie wyglądała kontrola. Powiedz, że usiądzie na fotelu, a dentysta dokładnie obejrzy jego ząbki, przyświecając lampą i używając lusterka stomatologicznego. Zapewnij, że nie zostawisz go samego, a w razie potrzeby usiądziesz razem z nim.
Co jeszcze? Postaraj się znaleźć odpowiedniego pedodontę i przyjaźnie nastawioną do maluchów placówkę. Wybierzcie się do dentysty, który ma doświadczenie w leczeniu małych pacjentów i umie z nimi nawiązać dobry kontakt – zabawia, pokazuje narzędzia itp. Poza tym sprawdź, jak wygląda miejsce, do którego będziecie chodzić np. czy ma kącik do zabaw w poczekalni.