Aug14

Jak dbać o korony pełnoceramiczne ?

Czym są korony pełnoceramiczne i kiedy się je stosuje?

Najprościej rzecz ujmując, korony ceramiczne to rodzaj protetycznego wypełnienia, powszechnie stosowany w gabinetach stomatologicznych. Korony mocuje się trwale do zęba i nie można ich samodzielnie zdjąć (tak jak protezy zębowej). Stosowane są w przypadku, gdy trzeba przykryć ząb, który jest zniszczony, starty lub złamany. Jeśli na przykład pacjent cierpi na próchnicę, która w dużym stopniu uszkodziła ząb i nie nadaje się on już do standardowego wypełnienia, wtedy z pomocą przychodzą korony pełnoceramiczne.

Co wyróżnia korony pełnoceramiczne na tle innych rodzajów koron?

Pacjenci, którzy przyjeżdżają do nas z różnych miast naszego regionu (bardzo często jest to Skoczów, Pszczyna, Jastrzębie i okolice) często pytają o trwałość koron pełnoceramicznych oraz sposoby ich pielęgnacji. Kiedy decydujemy się na koronę pełnoceramiczną, możemy być spokojni o jej wytrzymałość. Jeśli jest precyzyjnie i profesjonalnie wykonana, może służyć nam tak samo długo, jak ząb naturalny. Oczywiście, musimy o nią dbać, jak o nasze własne zęby. Trzeba dodać w tym miejscu, że łatwo jest zapomnieć, że założona korona pełnoceramiczna nie jest naszym własnym zębem – a to z powodu jej wyglądu.

Do największych zalet koron pełnoceramicznych należy walor estetyczny. Są one bardzo naturalne, przepuszczają światło w identyczny sposób, jak prawdziwy ząb. Dobre wypełnienie protetyczne nie powinno zwracać na siebie uwagi sztucznością.

Jak dbać o korony pełnoceramiczne?

Skoro już wspomnieliśmy o tym, jak naturalnie wygląda korona ceramiczna, odpowiedź na to pytanie nie powinna dziwić. O korony pełnoceramiczne należy dbać jak o swoje własne zęby. Czyszczenie szczoteczką o średniej twardości, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa powinny wystarczyć, by cieszyć się pięknym uśmiechem.