Licówki kompozytowe

Piękny uśmiech już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym? Za sprawą licówek kompozytowych to możliwe! W przeciwieństwie do porcelanowych nie przygotowujemy ich z wycisku, ale wykonujemy bezpośrednio na zębach, po uprzednim określeniu ich kształtu, wielkości oraz koloru. Zabieg realizujemy z należytą starannością i dbałością o walory estetyczne.

Czym są licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe to cieniutkie płytki zrobione z materiałów o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze przylegają do powierzchni zęba, są wytrzymałe i twarde, jednak ich jednolity kolor sprawia, że wyglądają trochę sztucznie. Niestety wykazują dużą podatność na przebarwienia (najczęściej żółkną), więc żeby stale cieszyć się pięknym uśmiechem, trzeba je co kilka lat wymieniać.

Wskazaniami do założenia licówek kompozytowych są

  • maskowanie diastemy
  • pozbywanie się przebarwień
  • poprawa kształtu zębów
  • odtworzenie utraconego fragmentu zęba np. ukruszonego brzegu.

Jak wygląda zakładanie licówek kompozytowych?

Zanim założymy licówki kompozytowe, oceniamy stan zębów i dziąseł, jak również niwelujemy wszelkie zmiany chorobowe uniemożliwiające ich zastosowanie. Leczymy stany zapalne, usuwamy kamień i osady, a z pomocą wybielania likwidujemy przebarwienia. Natomiast jeżeli stan zębów jest idealny, od razu przystępujemy do zabiegu.

Dopasowujemy kształt, rozmiar i odcień licówek do naturalnego uzębienia, aby jak najmniej się od niego odznaczały. Następnie nadajemy powierzchni zębów porowatą strukturę lub usuwamy z ich przedniej części niewielką ilość szkliwa. Osuszamy je i wytrawiamy kwasem. Na tak przygotowane nakładamy bond i warstwowo materiał kompozytowy aż do uzyskania zadowalającego efektu.