Sep29

Licówki – co i jak

Które licówki wybrać?

Do najczęściej stosowanych należą licówki porcelanowe i licówki kompozytowe. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, wytrzymałością, ale i metodą zakładania.

Licówki porcelanowe

Wykonanie licówek porcelanowych jest czasochłonne, przebiega w kilku etapach. Po konsultacji pobiera się wycisk do przygotowania licówek tymczasowych, następnie szlifuje zewnętrzną warstwę zębów (możliwe jest też pominięcie tego kroku), ponownie pobiera wycisk i dopiero na trzeciej lub czwartej wizycie cementuje się licówki właściwe.

Ze względu na duży zakres prac oraz doskonałą jakość materiału, z których są produkowane, stanowią kosztowne rozwiązanie. Niemniej efekt jest tego wart – są niewidoczne, a uśmiech prezentuje się spektakularnie. Poza tym ich wymiana następuje po 10-15 latach, zatem pod względem trwałości mają zdecydowaną przewagę nad licówkami kompozytowymi. Warto je wybrać, jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie, bo doskonale imitują wygląd naturalnego szkliwa. Są trwałe, wytrzymałe, odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Nie ulegają przebarwieniom.

Licówki kompozytowe

Niekwestionowaną zaletą licówek kompozytowych jest nakładanie ich bezpośrednio na zęby. Robi się to warstwowo, co daje dużą kontrolę nad ich kształtowaniem oraz dopasowaniem odcienia do naturalnego uzębienia. Zarówno szlifowanie czy porowacenie powierzchni zęba, jak i cementowanie licówek odbywa się w trakcie jednej wizyty. Nie ma potrzeby pobierania wycisku ani przesyłania go do laboratorium w celu wykonania płytek. Zakres prac jest mniejszy, toteż koszty są niższe.

Niestety efekt nie jest tak naturalny jak przy licówkach porcelanowych. Z racji jednolitego koloru mogą wyglądać trochę sztucznie. Są jednak twarde i odporne na urazy mechaniczne. Zwykle wymagają wymiany po 2-5 latach. Wykazują też tendencję do przebarwień. Stanowią doskonałe rozwiązanie, gdy zależy Ci na naprawdę szybkim efekcie, a nie masz czasu na kilkukrotne wizyty i dysponujesz nieco niższym budżetem.

Kiedy założyć licówki?

Licówki na zęby pomogą Ci uporać się z wieloma problemami natury estetycznej. Zakryją niemożliwe do usunięcia przebarwień, skorygują wady zgryzu i kształt uzębienia, zamaskują diastemę. Stosuje się je także, by ukryć niedorozwój szkliwa oraz wypełnić ubytki np. odbudować ukruszony ząb. W wielu przypadkach stanowią doskonałą alternatywę dla drogiego leczenia ortodontycznego.

Jak dbać o licówki?

Żeby licówki na zęby służyły jak najdłużej, trzeba o nie właściwie dbać. Przede wszystkim unikaj żucia i gryzienia twardych pokarmów zębami, na które zostały założone. Co pół roku umawiaj się na wizytę kontrolną, codziennie szczotkuj zęby pastą z fluorem, nitkuj je i płucz jamę ustną płynem antybakteryjnym. Postępując w ten sposób, zapobiegniesz rozwojowi próchnicy i naruszeniu tkanek zęba.

Co lepsze – licówki czy korony?

To zależy. Gdy w grę wchodzi poprawa walorów estetycznych uśmiechu, poleca się licówki. Jeżeli jednak konieczne jest wzmocnienie zęba i jego odbudowa, odpowiednie będą korony, ponieważ umożliwiają odtworzenie nie tylko kształtu i koloru zęba, ale i utraconych przez niego funkcji. To sztuczne zęby mocowane do korzenia zęba lub wcześniej założonego implantu.